پست همکاری دریایی برگزاری بین الملل عربستان

پست: همکاری دریایی برگزاری بین الملل عربستان عمان تمرین نظامی شورای همکاری

گت بلاگز اخبار بین الملل اگر تسلیحات هسته‌ای اون حفظ شود ترامپ باز هم مدعی پیروزی می‌شود؟ / نیویورک تایمز

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بعضی کارشناسان هشدار می‌دهند معاهده صلحی که موجب کم کردن نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره شود، بدون آنکه تضمینی در برابر آن دری

اگر تسلیحات هسته‌ای اون حفظ شود ترامپ باز هم مدعی پیروزی می‌شود؟ / نیویورک تایمز

نیویورک تایمز: اگر تسلیحات هسته ای اون حفظ شود ترامپ باز هم مدعی پیروزی می شود؟

عبارات مهم : توافق

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بعضی کارشناسان هشدار می دهند معاهده صلحی که موجب کم کردن نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره شود، بدون آنکه تضمینی در برابر آن دریافت شود یک موفقیت فاجعه بار خواهد بود. بعضی هم تاکید دارند توافق بهتر از عدم توافق هست.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به تحولات اخیر در شبه جزیره کره این پرسش را مطرح می کند که اگر پیونگ یانگ تسلیحات هسته ای خود را نگه دارد، ترامپ چگونه قرار است مدعی پیروزی شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بعضی کارشناسان هشدار می دهند معاهده صلحی که موجب کم کردن نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره شود، بدون آنکه تضمینی در برابر آن دریافت شود یک موفقیت فاجعه بار خواهد بود. بعضی هم تاکید دارند توافق بهتر از عدم توافق است.

اگر تسلیحات هسته‌ای اون حفظ شود ترامپ باز هم مدعی پیروزی می‌شود؟ / نیویورک تایمز

از لحظه ای که مدیر جمهوری آمریکا دعوت بی پروا جهت دیدار با کیم جونگ اون را پذیرفت، انتظاراتی به وجود آورد مبنی بر اینکه در نهایت او کاری را انجام می دهد که هیچ کدام از پیشینیانش انجام ندادند: کنترل کره شمالی جهت کنار گذاشتن زرادخانه هسته ایش.

همزمان با هشدار اخیر کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و با توجه به اینکه اکثر کارشناسان این حوزه همواره گفته اند، کیم ممکن است اصلا قصدی جهت کنار گذاشتن تسلیحات هسته ای خودش در آینده نزدیک یا جهت هر لحظه نداشته باشد، حال مساله اینجاست که اگر نشست پیونگ یانگ-واشنگتن در موعد مقرر برگزار شود، ترامپ چگونه پیروزی را مجددا تعریف خواهد کرد.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بعضی کارشناسان هشدار می‌دهند معاهده صلحی که موجب کم کردن نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره شود، بدون آنکه تضمینی در برابر آن دری

اگر ترامپ و کیم ۱۲ ژوئن در مذاکرات سنگاپور حاضر شوند مشخص می شود که خلع سلاح هسته ای در مدت کوتاهی تقریبا از میز مذاکره برداشته می شود ولی تحلیلگران معتقدند ترامپ هیچ مشکلی نخواهد داشت که راه های دیگری بیابد و بتواند از آن طریق مدعی پیروزی شود.

دویئون کیم، از همکاران ارشد در انجمن آینده شبه جزیره کره در سئول گفت: واقعیت این است که این نشست موفقیت آمیز خواهد بود لیکن ترامپ آن را به عنوان یک پیروزی به خورد طرفدارانش می دهد. متأسفانه مهم نیست که متخصصان چه فکری می کنند.

کارشناسان که بسیاری از آنها به شدت منتقد رویکرد بداهه ترامپ در عرصه دیپلماسی و کمبود آگاهی او در مورد تاریخ تعامل های شکست خورده قبلی با کره شمالی هستند، می گویند یک نتیجه واقعی می تواند اعلام راحت ای مبنی بر این باشد که خلع سلاح هسته ای یک نشانه نهایی هست. به گفته تحلیلگران حتی انعقاد یک معاهده مبهم بسیار بهتر از آن است که به دوره تنش های روزافزون سال گذشته بازگشت و چنین توافقی یک نقطه آغازین مهم جهت مذاکرات آتی خواهد بود.

اگر تسلیحات هسته‌ای اون حفظ شود ترامپ باز هم مدعی پیروزی می‌شود؟ / نیویورک تایمز

جفری لوئیس، کارشناس کره ای در موسسه مطالعات بین الملل میدلبری می گوید: این چیزی نیست که مدیر جمهوری آمریکا وعده داده هست. این چیزی نیست که همه امیدوار به حصول آن باشند ولی واقعا خوب خواهد بود و آنها باید آن را بپذیرند. شما قرار نیست از شر سلاح ها خلاص شوید، ولی خودتان را در مسیری قرار می دهید که شاید دیگر روزی مورد نیاز نباشند. شاید نه در طول عمر کیم جونگ اون، ولی شاید هنوز هم ارزش این پیشرفت را داشته باشد، به خصوص به این خاطر که ۲۰۱۷ واقعا سال ترسناکی بود.

برخی تحلیلگران هم می گویند میل به ترامپ جهت رسیدن به یک پیروزی سریع و قابل اعلام از طریق توئیتر می تواند این وقت را از دیپلمات های حرفه ای و کارشناسان هسته ای بگیرد که توافقی بلندمدت با مقامات کره شمالی بر جای بگذارند.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، بعضی کارشناسان هشدار می‌دهند معاهده صلحی که موجب کم کردن نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره شود، بدون آنکه تضمینی در برابر آن دری

سوزان دی مجیو، مدیر و عضو ارشد گروه تحقیقاتی نیوامریکا که در مذاکرات غیر رسمی با کره شمالی شرکت داشته هست، می گوید: او بیرون می آید و می گوید “جایزه صلح من کجاست؟”. او واقعا می خواهد از نشست بیرون بیاید و بگوید “من آنها را به انجام کاری مجبور کردم که هیچ رییس جمهوری دیگری نتوانسته بود” و فکر می کنم که بعد از آن احتمالا علاقه خود را از دست بدهد. هر چه همکاری ترامپ در این روند کمتر باشد، بهتر است.

یک وعده مبهم جهت خلع سلاح هسته ای احتمالا بسیاری را در واشنگتن ناامید خواهد کرد؛ جایی که خاطراتی در مورد انکار توافق های پیشین از سوی کره شمالی وجود دارد. همچنین این بسیار پایین تر از خواسته های جنگ طلبانی مانند جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ است که خواستار خلع سلاح کامل و فوری شده است اند و ترامپ که اخیرا به بهانه اینکه توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران “یک معامله ی وحشتناک یک طرفه” است از آن خارج شد، انتظاراتی مبنی بر این ایجاد کرده است که می تواند توافق بهتری با کره شمالی به دست آورد.

اگر تسلیحات هسته‌ای اون حفظ شود ترامپ باز هم مدعی پیروزی می‌شود؟ / نیویورک تایمز

برخی تحلیلگران می گویند بعید است کره شمالی با اعلامیه های مبهم راضی شود. کیم احتمالا خواستار تضمین های واضحی شود که ایالات متحده آمریکا هرگز به کشورش حمله نکند و علاوه بر این، تحریم های بین المللی هم به سرعت برطرف شوند. به گفته تحلیلگران، حتی اگر ترامپ روی حفظ تحریم ها تاکید داشته باشد ممکن است نفوذ خودش را روی کره جنوبی و چین هم که مایلند از فشارها بر کره شمالی بکاهند، از دست بدهد.

کریستوفر هیل که در دوران ریاست جمهوری جورج بوش سال ها با پیونگ یانگ مذاکره کرده بود، می گوید: شاید کره شمالی روی این واقعیت که با چینی ها رابطه ایجاد کرده است و چینی ها در حال حاضر چندان موافق ترامپ نیستند، حساب باز کرده باشد. روابط ایالات متحده با چین چالشی است که کره شمالی ها در ماه های آینده تلاش خواهند کرد تا از آن سوء استفاده کنند.

کارشناسان می گوید، با توجه به تصویر العمل منفی کره شمالی به مانور یکسان سئول با ایالات متحده، کیم حتی ممکن است از مذاکرات با مدیر جمهوری آمریکا جهت بیان درخواستش مبنی بر کم کردن شمار نیروهای آمریکایی در کره جنوبی استفاده کند و این اشتباه است که اکنون تسلیم چنین خواسته ای شد.

بروس کلینگنر، متخصص امور کره و ژاپن در بنیاد هریتیج در واشنگتن می گوید: اگر شما فقط به این علت معاهده ای را امضا کنید چون که به نظر می رسد شایسته دریافت جایزه صلح نوبل باشد و این ترساندن را حل نکند، بعد شما یک اوضاع خطرناک تر ایجاد کرده اید. امضای معاهده صلحی که موجب کم کردن نیروهای آمریکایی در شبه جزیره کره می شود، بدون اینکه چیزی در برابر حملات هسته ای یا حتی توپخانه متعارف علیه سئول یا موشک های هدفمند علیه توکیو دریافت شود یک موفقیت فاجعه بار خواهد بود.

آندری لانکوف، متخصص امور کره شمالی در دانشگاه کوکمین در سئول نیز اعتقاد است که بیانیه های متعددی راجع به تسلیم نهایی تسلیحات هسته ای مطرح می شود ولی اینها فقط وعده های توخالی هستند بدون آنکه ذره ای انگیزه جهت اجرای آنها وجود داشته باشد. با این حال بعضی منتقدان دولت ترامپ هم می گویند هرگونه توافقی که ماحصل مذاکرات باشد بهتر از هیچ چیز است.

واژه های کلیدی: توافق | جزیره | پیروزی | مذاکرات | نیویورک | کره شمالی | دولت ترامپ | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog