پست همکاری دریایی برگزاری بین الملل عربستان

پست: همکاری دریایی برگزاری بین الملل عربستان عمان تمرین نظامی شورای همکاری

گت بلاگز کردستان بیجار، پایلوت مقابله با تب مالت در کشور

رئیس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران از گزینش شهرستان بیجار به عنوان پایلوت اجرای طرح رصد و کنترل تب مالت در سطح کشورخبر

بیجار، پایلوت مقابله با تب مالت در کشور

به گزارش خبرنگار گروه استان هایباشگاه خبرنگاران جوان از سنندج ؛حسین ملک افضلی امروز (6 خرداد) در نشست مدیران بیجار گفت: شهرستان بیجار به علت گستردگی جغرافیایی، تنوع زیست گاه و ورود و خروج دام های غیر بومی، الگویی جهت مبارزه با تب مالت در سطح کلان کشور خواهد بود.

وی افزود: از عمده موارد شیوع بیماری تب مالت در شهرستان بیجار می توان به نزدیکی محل نگهداری دام با محل زندگی انسان، نبود تهویه مناسب در محل نگهداری دام و آب و هوای معتدل که عالی ترین زیستگاه جهت میکروب تب مالت است اشاره کرد.
ملک افضلی با اشاره به اوج شیوع بیماری تب مالت در فصل بهار و بویژه ماه خرداد، یادآوری کرد: بطور معمول در شهرستان بیجار، حدود 125 نفر در سه ماه نخست سال به علت رعایت نکردن موارد بهداشتی، به بیماری تب مالت مبتلا شده است اند.

عبارات مهم : جمعیت
رئیس پژوهشکده سلامت خانواده دانشگاه علوم پزشکی پایتخت کشور عزیزمان ایران اظهار کرد: بیشترین محدوده سنی مبتلایان به بیماری تب مالت، 40 الی 49 سال است که حدود 20.33 درصد جمعیت جامعه را تشکیل می دهند و این در حالی است که این رده سنی، جزء جمعیت فعال کشور هستند.

ملک افضلی تاکید کرد: در شهرستان بیجار باید 6 اصل استراتژیک به اجرا در آید تا شاهد ریشه کنی تب مالت بود.
وی افزود: آموزش مسایل بهداشتی به همه دامداران و کسانی که به نحوی با محصولات دامی خام ارتباط دارند، واکسیناسیون 100درصدی همه بره های متولد شده است در شهرستان با همکاری آحاد مردم و مدیران و مواظبت از موارد آلوده و مشکوک جهت پیشگری از شیوع بیماری در جامعه، 6 اصل استراتژیک در این مورد است.
ملک افضلی عنوان کرد: با همکاری مدیریت شهرستان بیجار می توان امیدوار بود این شهرستان الگویی مناسب جهت سایر شهرهای کشور شود.
بیماری تب مالت(بروسلوز) به عنوان یکی از بااهمیت ترین بیمارهای یکسان انسان و دام محسوب می گردد.

شهرستان بیجار بعلت واقع شدن بین استان های همدان، زنجان و آذربایجان دارای بیشترین دام شناور است و به همین علت از آلودگی مستمر و بالایی برخوردار هست.

انتهای پیام/م

بیجار، پایلوت مقابله با تب مالت در کشور

واژه های کلیدی: جمعیت | همکاری | بیماری | نگهداری | پایلوت | طرح رصدو کنترل | دام های غیر بومی | بیماری تب مالت

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog